A színek a ruhádra valók – az erőszak ellen.

Jótékonysági műhelyvásárt szervez 2016. november 25-én 17-20 óráig a SÜEL a budapesti üzletében. A bevételt a NANE számára ajánlják fel,  mely 1994-ben jött létre azzal a céllal, hogy fellépjen a nők és a gyerekek ellen elkövetett párkapcsolati és családon belüli erőszakkal szemben.

A műhelyvásáron olyan Süel termékek kerülnek kiárusításra 1000-7000 forintos árakon, melyek:

– prototípusok
– minták, amelyek kialakítása még nem volt tökéletes
– enyhén hibás (szálhiba, cipzár probléma stb) termékek
– több évvel ezelőtt kifutott modellek.

A vásárt megelőző kampány arcai túlélők, azaz olyan hölgyek, akik már átélték a családon belüli erőszak valamilyen formáját. A kampány szlogenje „A színek a ruhádra valók…” a márkához és a témához is illeszkedve hívja fel a figyelmet a problémakörre.
Fontos, hogy ez nem a múltról, hanem a jelenről és a jövőről szól számukra, így egy nagyon pozitív hangulatú kampány.

Tudtad?

  • Hogy Magyarországon több, mint 35 ezer lányt ér szexuális erőszak 15 éves kora előtt?
  • Hogy Magyarországon jelenleg közel kétmillió nő él, aki 75 éves kora előtt valamikor élt súlyos lelki erőszakot használó partnerrel párkapcsolatban?
  • Hogy élete során közel 800 ezer nőt ért ezen kívül testi, és közel 300 ezret szexuális erőszak is?
  • Hogy Magyarországon jelenleg több, mint 200 ezer nő él olyan párkapcsolatban, amelyben fizikai és/vagy szexuális erőszak áldozatává teszi a partnere? (Ezeknek a nőknek a gyermekei szintén az anyjuk ellen folyó párkapcsolati erőszak közvetlen vagy közvetett áldozatai, így az elkövető – nem az áldozat! – őket is bántalmazza vagy veszélyezteti.)

Mit gondolsz, hol éri a nőket a nem a partnerük által elkövetett fizikai vagy szexuális erőszak?

  • Az otthonukban: 41%
  • Utcán, parkolóban, egyéb közterületen: 19%
  • Más lakásában: 15%
  • Másutt egy lakóépületben (lift, lépcsőház): 11%
  • Iskolában vagy munkahelyen: 10%
  • Kávéházban, étteremben, szórakozóhelyen: 9%
  • Közösségi közlekedési eszközön: 2%
  • Erdőben, parkban: 1%

A nőket még a párkapcsolati erőszakon túlmenően is főként általuk valószínűleg többé-kevésbé ismert férfiak támadják meg, biztonságosnak gondolt helyeken.

A fentebb ismertetett statisztikák ellenére a nők jobban aggódnak egy ismeretlen ember támadásától, mint attól, hogy partnerük, vagy ismerősük támadja meg őket. Ez annak az igen elterjedt tévhitnek köszönhető, hogy a támadásokat leggyakrabban a kihalt utcán, parkban, ismeretlenek követik el.

A legsúlyosabb párkapcsolati erőszak incidens után milyen szükséglete lett volna az áldozatnak, amire nem kapott megfelelő reakciót?

  • Lelki támogatás, valakivel beszélni: 30%
  • Gyakorlati segítség: 16%
  • Védelem a további bántalmazás/zaklatás ellen: 15%
  • Egészségügyi segítség: 7%

Megelőzhető, megállítható!

A nők elleni erőszak nagy részét partner, volt partner, vagy a nő által ismert férfi követi el és ismétli, fokozza: a hatékony beavatkozás ezért megállítja a folyamatot!

Ha ön nem érintett, de ilyet észlel és laikus, a saját biztonságára ügyelve szóljon közbe, tegye szóvá, lépjen fel ellene, hívja ki a rendőröket, tanúskodjék, tegye meg, amit tud! Az áldozatot ne hibáztassa! Firtassa az elkövető felelősségét az elkövetett erőszakért is, és a változásért is! Az elkövetők érzékenyek a kívülállók véleményére, ezért próbálják meg elszigetelni az áldozatot, és ezért viselkednek másképp otthon és házon kívül.

Ha ön szakember, tegye meg, amit szakmája alapján megtehet: adjon ki távoltartást, indítson hivatalból eljárást, ne a gyereket emelje ki, hanem az elkövető eltávolításán munkálkodjon. Szakértőként képezze magát és vegye figyelembe, hogy tévhit, hogy a nők és a gyerekek hazudnak vagy hogy nem kérnek segítséget. Ne ítéljen oda gyermeket az anyját bántalmazónak és ne ítéljen kapcsolattartást egy bántalmazóval, tanulja meg felismerni a bántalmazó viselkedésjegyeit!

Újságíróként kövesse az áldozatok védelmét és tiszteletét szolgáló etikus újságírás szabályait!

Ha ön érintett, forduljon a NANE segélyvonalhoz (H,K,Cs,P: 18-22 óra, 06-80-505-101), a KERET segélyvonalhoz (szexuális erőszak túlélők számára: H,P: 10-14 óra, Sz: 14-18 óra: 06-40-630-006), vagy a PATENT Egyesület jogsegélyszolgálatához (Sz: 16-18: 06-70- 252-5254, Cs: 10-12 óra: 06-70-277-6522), illetve tájékozódjon honlapjainkról: www.nokjoga.hu www.patent.org.hu www.keretkoalicio.blogspot.com www.muszajmunkacsoport.hu és www.nane.hu Facebook oldalainkon!

Kríziselhelyezést az OKIT-tól kérhet: 06-80-20-55-20.

Forrás itt és itt.


Ajánlanál programot, felhívnád a figyelmet valamire? Írj, küldj nekünk cikket, vedd fel velünk a kapcsolatotMinden gondolat, információ számít. A Tied is!

                                                         Arlette

Kék Nő

Többgyerekes anyaként nem bezárkóztam, nem vesztem el a munka-család-háztartás háromszögében. Inkább kinyíltam tőle, elhagytam a szélsőséges gondolkodásomat és keresem az arany középutat. Hiszek a kapcsolatokban, a közösségben, az emberi jóságban.

Nincs még hozzászólás

Hozzászólások letiltva