Elittárs, de nem herceg. Magányos, pedig ezer ismerős. Kövér, holott Update?

November 5-én, a Lelki Egészség Világnapjához kapcsolódóan rendezték meg a Lelki Egészség Éjszakáját. A tematikus, egész estét felölelő, éjszakába nyúló rendezvények sorozata formabontó keretek közt kívánta felhívni a figyelmet a tudatosabb belső életre, melynek elsődleges célja a lelki egészség jelentőségének hangsúlyozása és a hozzá kapcsolódó előítéletek csökkentése.
A Premier Kultcafé előadásáról pár mondatban:

Az első előadó Dr. Pilling János a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének pszichiáter docense volt, aki terapeutaként jelenleg elsősorban párkapcsolati- és szexuális zavarok kezelésével foglalkozik, egyéni- és párterápiákat végez.
Előadásának címe: „Ha szeretsz, szavak nélkül is megértesz” – Kommunikációs zavarok a párkapcsolatban
Az előadó végig közérthető, humoros formában beszélt a nem jól működő párkapcsolatokról. Nyitóképnek Diana és Károly herceg került porondra szemléltetve, hogy valaki életében megjelent a herceg fehér lovon, ennek ellenére mégsem beszélhetünk egy sikeres házasságról.

Magyarországon a házasságok több mint 60%-a válással végződik, és sajnos gyakran az együtt maradók kapcsolata is rossz. Miért lesz a szép reményekkel, sőt akár szerelemmel induló kapcsolatokból gyakran megromlott házasság? Erre a kérdésre adott választ az előadó: Párterápiákban szerzett tapasztalatok és kutatási eredmények alapján általában kommunikációs hibák miatt.

Miközben a pár tagjai úgy érzik, hogy nem valók egymáshoz, nem értik meg egymást, ismétlődő vitáik hátterében gyakran egyszerűen a férfi és a női kommunikáció eltérései állnak. Az előadás bemutatta azokat a jellegzetes kommunikációs különbségeket, amelyek a férfiak és a nők visszatérő konfliktusainak alapjai és fenntartói. Foglalkozott a viták súlyosbodásának okaival, s ennek kapcsán elemezte azokat a széles körben elterjedt párkapcsolati mítoszokat is, amelyek a megoldás helyett inkább súlyosbítják a problémákat (pl. azt a nézetet, hogy a problémák megoldásának kulcsa, ha sokat beszélgetünk egymással arról, hogy miért is alakultak ki a konfliktusaink). Az előadás kitért arra, hogy a párkapcsolati és a szexuális kommunikáció zavarai hogyan erősítik egymást. Végül konkrét javaslatokat hallottunk arra vonatkozóan, hogyan segíthetjük elő hatékonyan a konfliktusok megoldását és a kapcsolat megerősítését.

Fontos észrevételt tett az előadó továbbá arra, hogy egy érettségiző embernek különböző matematikai számításokat kell tudnia elvégezni, amire a további életében gyakorlatilag nem lesz szüksége; párkapcsolati, önismereti, lelki, kommunikációs ismereteink azonban nincsenek. Pedig leginkább ezekre lenne szükségünk egy „boldog” élethez.

Ennek a tudásnak a beszerzésére pedig néhány könyvet említett: John Gottman: A boldog házasság hét titka, Gary Chapman: Az öt szeretetnyelv.

A második előadó Tari Annamária klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, pszichoanalitikus, aki 2011-ben írta meg a Z generáció című kötetét, mely az Információs Korban élő kiskamaszok/kamaszok magatartásváltozásaival és a felnőtt társadalom működésével foglalkozik. 2013-ban a Ki a fontos Én vagy Én című kötete a magánéletünkben is mélyülő társadalmi nárcizmust és az online és offline tér kapcsolatát, hatásait elemzi az X generáció szempontjából.
2015. decemberében megjelent Generációk online című kötetében az online tér és az emberi kapcsolatok változásait vizsgálja.

Előadásában is azt boncolgatta, hogy a XXI. század és az online tér, a tömegmédia és az általuk keltett érzelmek milyen befolyást gyakorolnak lelki folyamatainkra.

A „relationshopping” korában hogyan lehet kialakítani a nyugalmat és elkerülni a magányosság érzését, miközben rengetegen vesznek körül minket.

Ő is hangsúlyozta az önismeret fontosságát, hogy kapcsolatban legyünk magunkkal, mert amíg ez nem történik meg, addig nem lehet építeni semmire. A párkapcsolat pedig két független, önálló életre képes személyen kell alapulnia, tehát amíg valaki nincs el jól egyedül, addig ne is próbálkozzon, mert csak a saját sebeire keres vigaszt, ami nem várható el senkitől. Hasonlóan fontos alapvetés önmagunk elfogadása, mert amíg nem vagyunk jól önmagunkkal, addig az alacsony önbecsülés folytán szintén folyamatos tudatalatti játszmákba sodródunk. Az előadó példákkal mutatta be az online tér hatását az emberi kapcsolatokra és működésre.

Megemlítette az az esetet, amikor egy 30 évesnyi dipomás nő azzal a problémával kereste fel, hogy a párja még nem tett fel közös képet a közösségi oldalra és hát milyen szemét egy dög az ilyen. Ugyanilyen fura helyzetet teremt a szakítás utáni lét is az online világban, hiszen az exek további élete nyomon követhető és nyomon is követik már már patológiás szinten.

A másik negatív hatása az online világnak, hogy azonnali, gyors megoldásokat várunk. Nem tudunk már türelmesek lenni, a rossz élményekkel nem tudunk magunkban mit kezdeni. Régen, ha valami történt velünk, akkor legalább addig kibírtuk a megrázkódtatást, míg a barátnőnkkel találkoztunk. A mai online térbe beleszületett fiatalok azonban érzelmeiket közösségi oldalakon élik meg.

Az előadás egy megerősítés volt számunkra, hogy jó az az irány, amit Arlette képvisel. Ne higgyünk a „boldogságosztó”, „tutimegmondó” embereknek, mémeknek, oldalaknak. Nem ezek fogják biztosítani boldogságunkat. Egyáltalán, miért is gondoljuk, hogy nekünk állandóan boldognak kell lennünk. Ilyen nincs. Vannak boldog pillanatok, események és megélhetjük az adott pillanatot boldogan. Ez, amire általában képesek vagyunk. Ahhoz, hogy értékelni tudjuk a jót, kellenek a küzdelmek, a magunkba fordulások, az önmagunkra reflektáló én, a mindennapokban való jelenlét.

A harmadik előadó Dr. Forgács Attila
1985-ben kezdett foglalkozni a gasztropszichológiával a magyar származású gasztronómiafejedelem, Louis Szathmary professzor irányításával Chicagoban. Az evés lélektana című könyve az Akadémiai Kiadónál 2004-ben, majd 2013-ban jelent meg.
GlObesity, a tömeges elhízás lélektana című előadásának lényege, hogy még sohasem volt ilyen kövér az emberiség, mint ma. Amennyiben a tendenciák folytatódnak, holnap még kövérebb lesz. Még 50 év, és mindenki rémesen el fog hízni! Miért eszik-iszik akkor is az ember, ha nem éhes és nem szomjas? Az élelmiszerek bőséges elérhetősége, valamint a mozgásszegény, kényelmi életmód vezetett a világméretű elhízáshoz. Ráadásul az életmódbéli változás találkozott az öröklött túlevés hajlamával. Az állandó éhínségben edződött Moho sapiens túlélését segítette, ha az egyedek sok kalóriát voltak képesek tartalékolni, amikor éppen volt mit enni. Ma a fiatalok, és leginkább a nők körében a soványság kultusz, és az ennek következtében kialakuló diétázás divatja terjed. Legalább két ellentétes tényező határozza meg az evés mértékét:

Tudatos és racionális fogyásvágy és a tudattalan őstapasztalat: enni addig, amíg van mit.

Az előadó a tömeges elhízás evolúciós és társadalom lélektani okait járta körül. Felhívta a figyelmet a média – evésre vonatkozó – double bind üzeneteire, manipulációira. Ennek szemléltetésére mesélte el azt a kísérletet, melynek során egyetemistákat kértek meg, hogy az ízük alapján rangsoroljanak ásványvizeket. Csodák csodájára a Szentkirályi palackba csomagolt csapvíz győzött a Mizse címkével ellátott vízzel szemben. Miért is? Mert egy jobb brand, márka képes megtéveszteni még az érzékeinket is.
További manipulációs technika a szubliminális evésinger fokozás, amikor a tudatalattinkra hatnak.

És hogy mit tehetünk az elhízás ellen? Napi 100 Kcal többletfogyasztással egy év alatt 6 kg súlygyarapodást érhetünk el. De e logika mentén 100 Kcal bevitel csökkentéssel 3 kg-ot fogyhatunk fél év alatt. És hogy ezt mivel érhetjük el?

Csupa kellemes tevékenységgel. Másfél óra alvás, vagy 1 óra szeretkezés és rögtön 200 Kcal-t veszítünk, ha kerékpárral megyünk párunkhoz szeretkezni.


Írj Te is, oszd meg velünk a híreket. Jusson el az információ mindenkihez. Vedd fel velünk a kapcsolatotMinden gondolat számít. A Tied is!

                                                         Arlette

Kék Nő

Többgyerekes anyaként nem bezárkóztam, nem vesztem el a munka-család-háztartás háromszögében. Inkább kinyíltam tőle, elhagytam a szélsőséges gondolkodásomat és keresem az arany középutat. Hiszek a kapcsolatokban, a közösségben, az emberi jóságban.

Nincs még hozzászólás

Hozzászólások letiltva