Hogyan szülj… pénzt.

DIY – pénzmagból pénzfa? Könnyen jött bevétel elég ritkán létezik – könnyen ment összegek azonban annál gyakrabban! Előbbi innen onnan beeshet, ajándék, kaparós, váratlan beugrós pluszmunka, persze, viszont tény, hogy a kiadásaink pillanatok alatt az egekben lehetnek, méghozzá sunyi rejtett utacskákon bekúsznak az életünkbe, míg rájuk nem nyitjuk az ajtót és ki nem tessékeljük őket! Ezekről az „apróságokról” szóljon a mostani írásom, a teljesség igénye nélkül, ugyanakkor talán (rajtam kívül) másnak is beválik egy egy változtatás…

Tehát „kis pénzügyi elemzésem” a kiadásokkal kapcsolatban a következők:

ÍRNI.

Az első lépés nem más, mint mindent, de abszolút MINDENT egy fehér lapra / füzetbe/okostelefonba feljegyezni! Gondolok itt a legapróbb kiadásra is, akár egy csomag rágóra vagy a százforintos kávégép kiadásunkra, de ha picit engedékenyebbek vagyunk magunkkal, akkor mondjuk 500Ft fölött az összes tétel feljegyzése.

ELEMEZNI.

Ha ez megvan, akkor egy hét után már leülhetünk elemezgetni kicsit, ám a jegyzetelést folytatni kell pár hónapig – természetesen extra önkontrollal és azonnali változtatásokra nyitottsággal rendelkező embereknek ennyi is elég (csak aztán vissza ne ess, én szóltam!). Őszintén szólva az egy éves kiadásokig eljutva jelenthetjük ki azt, hogy tisztán átlátjuk őket és ezzel együtt az összes bevételünket is mellérakva semmi nem bújik meg a sorok között észrevétlenül.

HAGYNI.

Pár tétel, amin sajnos egy az egyben lehetetlen változtatni: rezsi, étkezés, lakásbiztosítás, benzin, kötelező biztosítás, hobbik. Azért a nagy spórolásban ne felejtsünk már el ÉLNI sem, hisz lakni kell valahol, enni is kell, dolgozóba is kell menni, stb. Ide sorolandók a váratlan összegű ám várható kiadások, mint például orvosi kezelések és gyógyszerek (szűrések, betegség), ide tartozik a karácsony-születésnap-névnap-egyéb ünnepek, s ide vehetjük az adót meg akár a nyaralást is, amikkel azért lehet úgy, ahogy tervezni!

VÁLTOZTATNI.

Ha ez megvan, akkor lehet haladni az egyre kisebb tételek felé, hisz nem véletlen a mondás, miszerint sok kicsi sokra megy… Itt már egyéni dolgok vannak, kinek mi a heppje. Az enyémek voltak például a szolárium, ami nem nagy tétel, ugyan már, csak 9 perc hetente, viszont ha összeadom, akkor már azzal is lehet kezdeni valamit… (másfél éve nem szolizok). Ide soroltam magunknál a kedvenc nasijainkat is, amikből tényleg csak naponta egyszer ettünk, viszont egyértelműen kiderült az összeadásukkor, hogy szintén egész kis jelentőséggel bíró summa valójában havi szinten. A főzés sem mindig megoldható, egy ideje már menüt eszünk és nem is áll szándékomban ezen változtatni! Ez a pont tökéletes átvezetése annak is, hogy egy dolog, hogy nem én főzöm az ételt (mindenki arra esküszik, hogy főzni olcsóbb, DE), viszont az 500 forintos ételhordóba történt befektetés messze behozta az árát: MINDIG van itthon főtt étel, leves és második, én legfeljebb a desszertet sütöm meg, mikor van hozzá kedvem, és hát az idő, bizony az IDŐ faktor sem elhanyagolható tényező…

“IDŐGAZDÁLKODNI”.

Ez a közhely is igaz sok esetben: az idő pénz! Tehát jön az étel, minden nap, én melegítek, tálalok, majd elmosogatok és másnap kezdődik elölről. Nem mászkáltam órákat a szupermarketben, nem törtem a fejem nap mint nap, ugyan mit együnk ma, csak hogy két hét múlva elölről kezdjem kotyvasztani ugyanazt a listát, sem gáz sem villany sem fazekak sem tologatott bevásárlókocsi és az ötödik boltba belépés nem volt, mert valamit sehol nem kapni… Tehát (számomra) minden szempontból értékes energia nem ment pocsékba!

Vagyis, nos, de mégis, hiszen arról írtam már, hogy takarítónőm nincs… Én magam mosok teregetek hajtogatok felmosok porszívózok port törlök – mert engem ezek a tevékenységek feltöltenek! Az órabére egy korrekt takarítónőnek egyre magasabb, és persze nem árt, ha nem vagyok itthon, mikor jön, de az órarendemnek köszönhetően én akkor vagyok itthon, mikor az átlagember dolgozik, tehát elég extrém bért kellene az általa meghatározott tisztító eszközökön kívül is finanszíroznom! Tehát ezt a szolgáltatást NEM veszem igénybe, annak ellenére, hogy el tudom képzelni, valaki inkább főzőcskél és takkert alkalmaz, mondjuk kertészünk sincs, mert a nagyiéknak az jelenti a kikapcsolódást, a fiamnak meg élmény a paradicsom paprika borsó közvetlen az udvarról, egy szó mint száz, azzal sincs bajom, költség szempontjából mindenkinek magának kell eldönteni, mi a fontos, ez inkább példa, ÉN hogy gondolom…

ONLINE MEGTAKARÍTANI.

No és itt van például még az idő faktornál az online rendelésektől kezdve (amik házhoz jönnek csekély összegért a világ minden pontjából, ide tartozik a fiam különleges fogkréme, amit Angliából rendelek, mert messze olcsóbb), az online nyaralás foglalás, az árkeresők az interneten, a wifi által nyújtott telefont kiváltó messenger és viber (skype) hívások és üzenetek is, amik mind mind egész kis vagyonná gyűlnének össze különben…

ELŐRE LÁTNI.

Végszónak említeném meg azokat a kiadásokat, amik rövid távon magasak – de hosszú távon bőven behozzák az árukat! Legyen ez egy jobb autó vétele (ismét személyes példa, a régit egyfolytában szerelgetni kellett, ami minden hónapban kiadás volt, még ha alacsony is, az új pedig egy egyszeri magasabb tétel, viszont többet nem kell rá „költeni”) vagy egy jobb fűtésrendszer beépítése lakunkba, ami mondjuk szintén hosszú távon alacsonyabb kiadásokat eredményez, illetve még egy személyes példa legyen mondjuk, hogy kiszálltam a mobil wifi-ből egy vezetékes korlátlanra váltva annak ellenére, hogy kötbért kellett fizetnem – ami még mindig kisebb összeg volt leosztás UTÁN, mint benne maradni a rendszerben és fizetgetni még több, mint fél éven át…

Az a véleményem, hogy a kiadások objektív összeszedése, elemzése, az egyéni igények figyelembe vételével mindenki által megvalósítható – tehát NE rohanjatok egy pénzügyi tanácsadóhoz azzal, hogy hiányoztatok a matekóráról, hisz nem deriválni kell azért… – egy olyan élhető élet, amiben a kiadások ésszerűek, mégsem nyomorog a család és ahol az aszkétizmus vagy éppenséggel hedonizmus helyett egy mosolygós társaságban tengetjük majd napjainkat, amibe belefér minden…

Kellemes magvetést és kitartó öntözést kívánok mindenkinek a saját pénzfájához!

Korábbi pénzgazdálkodásos írásainkat itt olvashatjátok.

Alice A

Békés harcos a multikulti világban

Nincs még hozzászólás

Hozzászólások letiltva